ERASMUS+

Lütfen Başvuru Yapmadan Önce Dikkatle Oyunuz!

2017 – 2018 Akademik yılında Erasmus+ öğrenim hareketliliğinden faydalanmak isteyen öğrencilerimizin başvuruları 15 Şubat –10 Mart 2017  tarihleri arasında alınacaktır.

Daha önce Erasmus öğrenim hareketliliğinden faydalanmış öğrencilerimiz lisans, yüksek lisans ve doktora kademelerinde her bir kademe için faaliyetten toplam faydalanma süresi 12 ayı geçmeyecek şekilde tekrar hareketlilikten faydalanabilirler. 2. kez faaliyete katılmak isteyen öğrencilerimizin almış oldukları toplam puandan 10 puan düşülerek değerlendirme yapılacaktır. Başvuru sırasında öğrencilerin 1 dönemlik başvuruları değerlendirilecek olup, daha sonra uzatmak isteyen öğrenciler ofisimize e-mail aracılığı ile yeniden başvuruda bulunmak zorundadır.

Lütfen başvuru yapmadan önce aşağıdaki bilgileri dikkatle okuyunuz.

Başvuru formunu dolduran öğrenciler başvuru belgesi ile birlikte  başvuru tarihleri arasında aşağıdaki belgeleri EKSİKSİZ OLARAK Uluslararası İlişkiler Ofisine teslim etmelidir. Aksi halde başvurular geçersiz olacak ve dikkate alınmayacaktır.

Başvurular  10 Mart 2017 Saat 17.00′da kapanacaktır. Evrak teslimi aynı gün saat 17:00′a kadar tamamlanmalıdır.

10 Mart 2017 saat 17:00′dan sonra yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Başvuru Belgeleri:

  • İmzalı başvuru çıktısı (Başvuru Formu için Tıklayınız.. ) (Başvuru belgesini bilgisayarınıza indirip gerekli alanları bilgisayar ortamında eksiksiz doldurduktan sonra çıktısını alabilirsiniz. Eksik ve elle doldurulmuş başvurular kabul edilmeyecektir.)
  • 1 adet transkript (Öğrenci İşlerinden alınacak İngilizce)
  • DUIYES (Doğuş Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı) veya okulumuzca denkliği Kabul edilen dil belgeleri ( DUIYES Sonucunuzun en az 40 puan olması gerekmektedir.)

NOT : PROGRAMDAN YARARLANMAK İSTEYEN TÜM ÖĞRENCİLER DİL BELGELERİNİ TESLİM ETMEK ZORUNDADIR.

Başvurunuzun geçerlilik kazanması için Erasmus Bölüm Koordinatörünüze (Erasmus Bölüm Koordinatörleri Listesi İçin Tıklayınız) onaylatılması, onaylatılmış bir kopyanın eklemiş olduğunuz Öğrenci İşleri Müdürlüğünden alınan imzalı mühürlü Not Belgenizin aslı ve DUIYES sonucunuz  ile beraber Uluslararası İlişkiler Ofisine teslim edilmesi zorunludur.

Başvuru Koşulları

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği’nden yararlanabilmeniz için bölümünüzün AB üyesi bir ülkede yer alan, Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir yükseköğretim kurumundaki ilgili bölüm ile Erasmus İkili Anlaşması olması gerekir (2017/2018 akademik yılı Erasmus İkili Anlaşma verileri için lütfen bkz. Erasmus+ İkili Anlaşma Listesi)

Dikkat: Bazı üniversiteler dil sertifikası isteyebilir.  Bunun için gitmek istediğiniz üniversitenin erasmus sayfasından bilgi edinebilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra mücbir sebep olmadığı sürece üniversite değiştirme hakkınız bulunmamaktadır.

2017/2018 akademik yılında “Erasmus ÖĞRENİM Hareketliliği” başvuruları değerlendirilirken kullanılacak değerlendirme ölçütleri ve ağırlıklı puanlar şunlardır:

  • Akademik başarı düzeyi : %50
  • Yabancı dil seviyesi : %50
  • Erasmus öğrencisi seçilebilmek için gerekli olan genel not ortalaması önlisans ve lisans öğrencileri için 2.20/4.00, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2.50/4.00’dır.
  • Bu ortalamaların altında olan başvurular geçersiz sayılacaktır.

Belirtilen minimum ortalamalar elde edildiği takdirde, öğrencinin alttan dersin olması Erasmus’a başvurması için engel teşkil etmemektedir.

Ancak;

  • Değişimin gerçekleşeceği akademik yıl birinci sınıfta okuyan önlisans ve lisans öğrencileri Erasmus öğrenim hareketliliğine 1. Sınıfın ilk dönem not ortalaması ile başvuruda bulunabilir, ancak değişim başladığında 1. sınıf öğrencisi olmamaları gerekir.
  • Erasmus’a başvuru aşamasında minimum eğitim sürelerini o akademik yılın sonunda tamamlayacak öğrenciler (önlisans 2. sınıf, lisans 4 sınıf öğrencileri) artık yılda faydalanmak üzere programa başvuru yapamazlar.
  • İkili Anlaşma listelerinde beyan edilen kontenjanlar, üniversiteler arası onaylanan maksimum sayılar olup,  kabul edilecek öğrenci sayısı üniversiteler tarafından değiştirilebilir.

 

 

 

ERASMUS+

2016-2017 Akademik Yılı Ulusal Hibe Miktarları

 

Hayat pahalılığına göre ülke türleri

Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler

Aylık Öğrenci Öğrenim Hibesi (€)

Aylık Öğrenci Staj Hibesi (€)

1. Grup Program Ülkeleri Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık

500

600

2. Grup Program Ülkeleri Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Türkiye

400

500

3. Grup Program Ülkeleri Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya

300

400

Erasmus + programı hakkındaki detaylı bilgiler için; http://www.ua.gov.tr/programlar/teklif-%C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1lar%C4%B1